REKLAMLAR
Emlaktc.Net Türkiyenin Yeni Emlak Portalı..!

Gönderen
Konu: Yedi uyurlar hikayesi, Yedi uyurlar kimdir, Efes'teki yedi uyurlar mağarası,  (Okunma sayısı 1216 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı yalçın çınar

 • Yönetici
 • Kahraman Yazar
 • *****
 • İleti: 2423
 • Puan: 13
 • Deneyimleri

  Aktiflik

  Deneyim
  Seviye
  • Profili Görüntüle
İzmirin güneyinde Efes antik kenti yakınlarında yedi uyurlar mağarası vardır.
    Çok uzun yıllar önce Hristiyanlığın ilk ortaya çıktığı sıralarda, Efes'te isa peygambere inanmış yedi genç yaşıyormuş. Bu yedi genç, Yemliha, mislina, Mürselina, Mernuş, Tebernuş, sazenuş, Kefeş ve Tatayu'muş. kıtmir adında birde köpekleri varmış. Bu gençler Hristiyan olduklarını açıkça söylüyorlarmış. Çünkü o sarıda, Roma imparatorluğunda hristiyanlık yasakmış. İmparator Decius, hristiyan olanları yakalatıyor ve cezalandırıyormuş. İsa peygambere inanan bu yedi genç de, Efes'te Panayır dağının eteklerinde bir mağara bulmuşlar ve orada saklanmışlar. Köpekleri Kıtmir'i de mağaranın ağzına gözcü dikmişler.
  Bir gece derin derin uyurlarken İmparator Decius'un adamları gelip mağaranın ağzını büyük kayalarla kapatmışlar. Aradan aylar, yıllar, yüzyıllar geçmiş. yedi genç sürekli uyumuşlar. köpekleri Kıtmir'de onlarla beraber uyumuş.

  Bir sabah mağara yakınlarında koyunlarını otlatan çoban, mağaranın ağzındaki kayaların oynadığını görmüş. Merakla oraya yaklaşmış, kayayı bütün gücüyle itmiş ve biraz yerinden oynatmayı başarmış. Derken mağaranın içine güneş ışığı sızmış. Kıtmir uyanmış ve havlamaya başlamış. Daha sonra yedi genç de uyanmışlar. Karınları acıkmış ve bakmışlar ki yiyecek hiç bir şey yok. Mernuş'u dışarı göndermişler, gitsin fırından ekmek ve yiyecek alsın diye. Eline de bakır paralar tutuşturmuşlar.
    Mernuş mağaradan çıkmış, Panayır dağından aşağıya inmiş, yol da haç işaretleri görmüş, fakat yarı uykulu olduğundan pek bi anlam verememiş, aldırış etmeden yoluna devam etmiş.  Çarşıya gelip fırından emeğini almış ve parayı uzatmış. Fırıncı parayı elinde evirmiş, çevirmiş ve Mernuş'a ''sahtekar'' diye bağırmış. Çevrede ki komşuları da koşup mernuşu yakalamışlar. Kalabalık toplanmış ve hep bir ağızdan ''kalpazan'' diye bağırmışlar. Kalabalıktan biri paraya dikkatlice bakınca ''Decius, bildim bildim İmparatorumuzun Dedesiydi'' demiş. Böylece bir tartışmadır başlamış. Kavgaya son vermek için Mernuş'u almışlar, Aziz Jan Kilisesi'ne götürmüşler. Oradanda başrahiple birlikte mağaraya gitmişler. Gençlerin iki yüz yıldır uyudukları ortaya çıkmış.

    Başrahip ''bu bir mucizedir' demiş. O sırada imparator olan II. Teodosius de haberi almış ve Bizans'dan Efes'e gelerek yedi genci takdis etmiş. Kıtmir'i de okşamış. Bir süre sonra efes'li yedi gençle köpekleri, yeniden uykuya dalmışlar ve bir daha hiç uyanmamışlar.
« Son Düzenleme: Nisan 30, 2012, 06:57:15 ÖS Gönderen: yalçın çınar »

 

<object classid="clsid:D27CDB6E-AE6D-11CF-96B8-444553540000" id="obj1" codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=6,0,40,0" border="0" width="200" height="90"> <object classid="clsid:D27CDB6E-AE6D-11CF-96B8-444553540000" id="obj1" codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=6,0,40,0" border="0" width="200" height="90"> Posta Seri İlanlar E Seri İlanlar <object classid="clsid:D27CDB6E-AE6D-11CF-96B8-444553540000" id="obj1" codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=6,0,40,0" border="0" width="200" height="90">