REKLAMLAR
Emlaktc.Net Türkiyenin Yeni Emlak Portalı..!

Gönderen
Konu: TAŞOVA KÖYLERİ DÜĞÜNLERİ | TAŞOVA KAYIP DÜĞÜN ADETLERİ  (Okunma sayısı 1008 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı huseyinn

 • Isınan Yazar
 • **
 • İleti: 61
 • Yer: İstanbul
 • Puan: 2
 • Deneyimleri

  Aktiflik

  Deneyim
  Seviye
  • Profili Görüntüle
A-) TAŞOVA'DA NİŞAN VE DÜĞÜN TÖRENLERİ

Yurdumuzun her tarafında birbirinden güzel çeşitlilikle yapılan nişan ve düğün törenleri Taşova ve çevresinde de biraz farklı çizgilerle yaşatılmaktadır. Düğün, insan hayatının önemli bir dönüm noktasını teşkil eden sosyal bir olaydır. Eskiden beri söylenegelen şu söz, düğünün insan hayatında ne derece önemli bir olay olduğunu gösterir. Halkımız arasında "Düğün de bir murattır" denilir. Her anne, baba da evlatlarını adabına uygun şekilde düğünle evlendirmek ister. Ancak bazı adet ve gelenekler, bu gün için sadece birer hatıradan ibaret kalmıştır. Burada yazdığımız adetlerin bir kısmı 30–40 yıl öncesinde en canlı şeklinde varken, bu gün pek kalmamıştır. Kitle iletişim araçlarının yaygınlaşması, ekonomik durumların düşmesi, nüfus hareketlerinin kırsal kesimden şehirlere doğru kayması, sosyal bünyede yaşayan bir takım adetleri söküp atmış yerine alafranga tarzı ikame etmiştir.

Düğün merasimine geçilmeden önce, birtakım usuller vardır. Evlenecek çağa gelmiş oğlanı evlendirmek için, oğlanı akrabası çevrede gözlerine kestirdikleri kızları araştırarak, kendilerine en uygun olana talip olurlar. Kadınlar tarafından kızın ahlakı, her hangi bir kusuru olup olmadığı, evdeki düzen ve temizliği gözlemlenir. Kız tarafı da oğlanda aynı şartları ararlar. Hatta askerliği herhangi bir mazeretle yapmayana iyi gözle bakılmaz.

1) Dünürlük;

Beğenilen bir kızı istemek için oğlan'ın annesi bir kaç yakınıyla kız evine giderler. Kıza bakarlar beğenirlerse tekrar bir gün haber verip kız evine giderler. Kızı beğendiklerini oğullarına münasip gördüklerini bir dille akraba olmak istediklerini söylerler. Müspet sonuç alınırsa bir kaç gece sonra oğlanın babası yanına sözü geçerli, nüfuz sahibi iki kişi daha alarak, kız evine dünürlüğe gider. Hoş beşten sonra sadede geçilir. "Allah'ın emri, Peygamberin Kavli ile" kız babasından istenir. Kız tarafı uygun gördükleri takdirde İnşallah hayırlısı olur, Allah yazdıysa biz ne diyelim derken, razılığı yoksa Allah nasibinizi başka yerden versin veya bahaneler ileri sürerler.

Kızın sözü kesilirse, gelen dünürcülere yemek hazırlanır. Hazırlanan yemeğin için de börek de vardır. Oğlan tarafının kıza alacağı takı ve eşyalar üzerinde konuşulur ve nişan öncesi belirlenen bir günde takı almaya gidilir.

aynı zamanda düğün kıyafetidir.
« Son Düzenleme: Mart 30, 2012, 05:03:29 ÖÖ Gönderen: yalçın çınar »

 

<object classid="clsid:D27CDB6E-AE6D-11CF-96B8-444553540000" id="obj1" codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=6,0,40,0" border="0" width="200" height="90"> <object classid="clsid:D27CDB6E-AE6D-11CF-96B8-444553540000" id="obj1" codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=6,0,40,0" border="0" width="200" height="90"> Posta Seri İlanlar E Seri İlanlar <object classid="clsid:D27CDB6E-AE6D-11CF-96B8-444553540000" id="obj1" codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=6,0,40,0" border="0" width="200" height="90">