REKLAMLAR
Emlaktc.Net Türkiyenin Yeni Emlak Portalı..!

Gönderen
Konu: KARAGÖL GÖÇÜ | HALK DESTANLARMIZ | HİKAYELER VE EFSANELER  (Okunma sayısı 1080 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı seher8880

• Kahraman Yazar
  • Yer: istanbul
  • Deneyimleri

Aktiflik

Deneyim
    Seviye
    • Profili Görüntüle
KARAGÖL GÖÇÜ

Karagöl Yaylaları Karagöl Dağları'ndadır. Giresun İli sınırları içerisindedir.Bu yaylalar bizim köyden yani Reşadi'nin Kuyucak Köyü'ndendir. Karagöl tepeleri Ağustosta bile karlıdır.
     Erbaa'nın Karakaya (eski adı Ziğdi) Beldesi'nden çoğu kişilerin karagöl yaylaları'nda tapulu mülkü vardır. Bu yaylalar 3000 metreden yüksektir.
     Ziğdi, Samsun Tokat Amasya illeri sınırları içinde en çok koyunu olan köy idi.Koyun sürüleri yazın Karagül Yaylalarına gider, kışın Bafra Ovası'nda kışlardı.
    Mayıs başlarında Karagöle giden sürüler genelde eylül sonunda veya ekim ortalarında geri dönerlerdi.Koyun sürülerinin yanı sıra ''yılkı'' denilen kısrak sürüleri de aynı yaylaya gider sonbaharda Bafra Ovası'na geri dönerlerdi.
    Bizim bölgemizde de kışı Bafra'da geçirip yazın Reşadiye yaylalarına dönüp sürülerini kendi yaylalarında otlatan sürü sahipleri vardı. Reşadiye köylerinden Bozcalı Beldesi'nden Hacı Abidinoğulları'ndan Necati ağa (Necati Namlı),Konak Köyü'nden İsmail KARABAY,Kızılcaören Köyü'nden SALİH KADIOĞLU, Ahmet Efendi, Değeri Köyü'nden Şükrü ÇAĞMAN ,Kuyucak Köyü'nden Akif Ağa(benim babam), amcalarım Asaf Ağa,Sabri Ağa (Üçünün de soyadı KOYUNCU)en yakın bildiklerim.Bunların hepsinin 500-1500 arasında koyunları olurdu. Bölgede en çok koyun amcam Asaf KOYUNCU'nundu.1500 koyunu vardı. Bunlardan Necati Ağa ve İsmail KARABAY'ın Bafra'da çiftlikleri de vardı.
      Ayrıca Ordu Mesudiye ilçesi o zamanki Laus şimdiki Güzle olan köyden de Hasan KARAKAYA ve Hamit KARAKAYA (Hasan Bey Hamit BeY)  da koyunu çok olan kişilerdendi. Onların sürüleri de kışı Bafra da geçirirdi. Güzle Köyübizim sınır komşumuzdur.
     Yukarıda saydığım kişilerin haricinde de Bafra'ya koyun götürenler de olurdu ama yörede koyunculukta adı çok duyulan yukarda saydıklarımdı.
    Erbaanın (Ziğdi ) Karakaya beldesi'nden gelen bu sürü sahiplerine yörede 'Karakayalılar''denirdi.HattaBafra'da  bizimkilere de Karayakalılar denirmiş.
    Bizim koyunlarımız da kışı Bafra'da geçirdiğinden sürü sahipleri ve çobanlar birbirlerini tanırlardı.Bizim koyunlarımız Bafra'dan 15 günde gelirlerdi,Karayakalılar da Karagöle bir ayda varırlardı.
    Çoğu kere erzakları biter bizim köye uğrar köpeklere yallık çobanlara ekmek takviyesi yaparlardı.
    Karayakalılardan (50-60 yıl önce )en çok koyunu olan Memecan vardı 3000 koyunu 60 civarında yılkı atı geçerdi bizim oradan.
    Ayrıca Kel Seyitler Üsüyün Çeleboğulları, Kara Azizler de koyunu çok olan ailelerdendi.
    Karagöl'e geçerken çobanlar sürüleri götürür onlara bakacak kadınlar ve yanlarında çocukları yatak-yorgan,kap kaçak,yılkı sürüleri ile giderdi. Atların üzerinde ''denk''ler ortalarında kadınlar ve çocuklar otururdu.
    Kısrakların boğazlarında büyük kelekler ''havan' denilen çok büyük çanlar olurdu.Çan,kelek sesleri birkaç kilometreden duyulurdu.
    Karayakalılar Karagöl Yaylaları'nda genelde 4 ay kalırlardı.Onların dönüşleri de gidişleri gibi çok renkli olurdu. Günlerce kalabalık koyun sürülerini ve bölük bölük kısrak sürülerinin geçişleri bölgeye büyük değişiklik getirirdi.
     60 yıl kadar önceydi.Karayakalılar yine yayladan dönüyolardı. Mesudiye'nin Muzamana Köyüne gelen bir grup karayakalı ile Muzamana köylülerinden Recep isimli biri arasında bir söğüt dalının kırılmasından tartışma çıkar.Tartışma büyür ve kavgaya dönüşür.
    Muzamana'lı Recep silahını çeker ve karayalıya ateş edeceği sırada karayakalının hanımı araya girer ve kurşun ona isabet eder kadın orada ölür. Kadının adı Nevriye olduğu ve çok genç olduğu söylenir idi.
    Karayalıların yaylacılığı günümüzde de sürmekte.Ancak koyun sayısı çok azalmış yılkı sayısı da yok gibi.
Sürüler yine yaylaya gidiyor ama yaylacılar artık motorlu araçla gidiyorlar.Eskisi gibi atlarla gidenler çok az.Eski ''göç'' görkemi de yok.
    Bizde de öyle 10 bin koyun olan köyümüzde 500 civarında koyun kaldı.
    Yukarıda anlatığım olayı isimsiz bir ozan bu dizelerle dile getirmiş.

« Son Düzenleme: Nisan 18, 2012, 05:18:31 ÖS Gönderen: yalçın çınar »

Çevrimdışı seher8880

• Kahraman Yazar
  • Deneyimleri

Aktiflik

Deneyim
    Seviye
    • Profili Görüntüle
KARAGÖL GÖÇÜ TÜRKÜ SÖZLERİ

Karagölden yükledim kara göçümü
Arkama taradım siyah saçımı
Melet'li Recep'e sorun suçumu
Bir söğüt dalına vurdular beni

Karagöl'den tutum Ziğdi yolunu
Uzandım kırdım söğüt dalını
Bir kurşunla büktüler belimi
Yeşil çimene serdiler beni

Melet çayı çağıl çağıl çağladı
Komşularım başucumda ağladı
Yağlı kurşun ciğerimi dağladı
Dört kollu sala gerdiler beni

Göresidim çıktım Ziğdi yoluna
Can alınır mı bir söğüt dalına
Genç yaşımda düştüm ölümün eline
Kara toprağa verdiler beni

Çevrimdışı heza

• Yeni Yazar
  • *
  • Deneyimleri

Aktiflik

Deneyim
    Seviye
    • Profili Görüntüle
Ynt: KARAGÖL GÖÇÜ | HALK DESTANLARMIZ | HİKAYELER VE EFSANELER
« Yanıtla #2 : Mayıs 08, 2014, 02:57:34 ÖS »
Öncelikle böyle bu siteyi kuranlara çok teşekkürler. Ardından bu mesajı yazan arkadaşa çok teşekkür ederim.

ilk mesajda adı geçen ve ailesi "kara azizler" diye anılan kara aziz babamın dedesi olur. çocukken bazen bize eski günlerden bahsederdi. Şu an bile o eski koyun ve at sürülerine özlem içerisinde kendisi.

Ufak bir araştırma yaparken denk geldiğim bu sayfa benim ve babamın da bir miktar duygulanmasina vesile oldu. Çok teşekkürler tekrardan.

Saygılarımla.

<object classid="clsid:D27CDB6E-AE6D-11CF-96B8-444553540000" id="obj1" codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=6,0,40,0" border="0" width="200" height="90"> <object classid="clsid:D27CDB6E-AE6D-11CF-96B8-444553540000" id="obj1" codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=6,0,40,0" border="0" width="200" height="90"> Posta Seri İlanlar E Seri İlanlar <object classid="clsid:D27CDB6E-AE6D-11CF-96B8-444553540000" id="obj1" codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=6,0,40,0" border="0" width="200" height="90">