REKLAMLAR
Emlaktc.Net Türkiyenin Yeni Emlak Portalı..!

Gönderen
Konu: KÖSE DAYI HİKAYESİ | ÇAL İLÇESİ KAYIP EFSANELERİMİZ | HİKAYELERİMİZ  (Okunma sayısı 690 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı seher8880

 • Kahraman Yazar
 • *****
 • İleti: 1258
 • Yer: istanbul
 • Puan: 13
 • Deneyimleri

  Aktiflik

  Deneyim
  Seviye
  • Profili Görüntüle
KÖSE DAYI HİKAYESİ

   Köse Dayı Ortaköy kasabasının yetiştirdiği ender kişiliklerden biridir. 1906 yılında Ortaköy kasabasında yoksul bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiş, hiçbir eğitim görmeden kendi kendine yetişmiş ve yetiştirmiş bir Ortaköy kasabalısıdır. Ona bir yol gösterici olmadığından hayatını kendi bildiğince yaşamış atları çok sevdiğinden kendine hayvan cambazlığı mesleğini seçmiş (hayvan cambazlığı binek ve yük hayvanı alım satımı, ticaretidir.) bu işle hayatını kazanmış, ömür boyu bu işle iştigal etmiştir. Bu işlerin yanı sıra her Ortaköylü gibi bağcılıkla da uğraşmıştır.
1928 yılında asker oldu. Bölük komutanı onu zeki ve güçlü olduğundan çavuş kursuna göndermiş, çavuş olmuştur. Askerliği döneminde yeni yazı (Latin harfleri) ilan edilmiş fakat o yeni yazıdan da nasibini alamamış, gene cahil kalmıştı. Terhis olurken bölük komutanı teskere bırakmasını uzman çavuş olarak askerde kalmasını ısrarla söylediyse de o teskere bırakmamış Ortaköye dönmüştü. Yıllar sonra askerde kalmadığına pişman olmuş bir maaşım bile yok diyerek hayıflanıp durmuştur. Asker dönüşü kendinden 10 yaş küçük dayısının kızı Kadı Cennet ile evlendi. Bu evlilikten üç kızı bir oğlu oldu. En büyük kızı Perihan 15 yaşlarında aniden hastalanıp öldü. Oğlunu ise Manisa Turgutlu da bir kamyonun çarpması sonucu kaybetti.  Şimdi iki kızı hayatta olup büyüğün adı Fatma küçüğün adı ise Şehriban dır. (Şerbeni) kendisi 1984 yılında 78 yaşında yaşlanarak eceli ile ölmüştür. Allah rahmet eylesin, mekânı Cennet olsun. Eşi cennet ise 2005 yılında 89 yaşında eceliyle öldü. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun.
Şimdi Köse Dayının fıkraları andıran gerçek hikayelerine bir  göz atalım. Onun fıkra gibi maceraları anlatmakla bitmez ama şöyle kalbur üstü olanlarını anlatmaya çalışalım.

CAMİ DUVARINDA SAZ ÇALMAK

    Bir gün Köse Dayı kahvede oturmaktadır. Kahve oldukça kalabalıktır. Herkes kendi halinde oturuyor bazıları da kağıt ve domino oynuyorlardı. Kahvenin kapısı sert bir şekilde açıldı. Cami derneği başkanı içeri girdi ve bağırdı.
-Arkadaşlar caminin kiremitleri geldi çatıya çıkacak herkes camiye gelsin
Dedi ama kimseden tık yok. Ne kalkmaya ne de gelmeye kimsenin niyeti yok. Sinirlendi ve kapıyı çarparak.çıktı gitti. O yıllarda koca cami tamir ediliyordu çatısı tamamen sökülmüş yeniden yapılmış kiremitleri gelmiş çatıya çıkarmak gerekiyordu. Köse Dayı güzel saz çalardı hemen kahveden kalktı eve gitti sazını kucaklayıp geldi. Çıktı caminin duvarına başladı çalmaya ve söylemeye. Şarkı, türkü, gazel, ilahi derken bütün köy halkı oraya toplandı. Köse Dayı sazı, sözü kesti cami derneği başkanına dönerek bağırdı.
-Hadi ben milleti topladım. Sende kiremitleri taşıt gayrı.
Oradaki halk bir girişti, tam girişti az zamanda kiremitler çatıyı buldu. Cami duvarında saz çalıp türkü söylemek pek uygun değil ama yapılan hizmete bakılırsa bazen uygun oluyor herhalde.

 

<object classid="clsid:D27CDB6E-AE6D-11CF-96B8-444553540000" id="obj1" codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=6,0,40,0" border="0" width="200" height="90"> <object classid="clsid:D27CDB6E-AE6D-11CF-96B8-444553540000" id="obj1" codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=6,0,40,0" border="0" width="200" height="90"> Posta Seri İlanlar E Seri İlanlar <object classid="clsid:D27CDB6E-AE6D-11CF-96B8-444553540000" id="obj1" codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=6,0,40,0" border="0" width="200" height="90">