REKLAMLAR
Emlaktc.Net Türkiyenin Yeni Emlak Portalı..!

Gönderen
Konu: KONYA HADIM KÖYLERİ | HADIM YEMEKLERİ | HADIM'IN KAYIP TÜRKÜLERİ  (Okunma sayısı 1112 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı seher8880

• Kahraman Yazar
  • Yer: istanbul
  • Deneyimleri

Aktiflik

Deneyim
    Seviye
    • Profili Görüntüle
KONYA MUTFAĞI 'HATÇANA BÖREĞİ'

MALZEME LİSTESİ
Hamur için;
4 su bardağı un
Yaklaşık 1,5 su bardağı su
1 tatlı kaşığı tuz
1 su bardağı un
İç harcı için;
500 gr orta yağlı beyaz peynir
2 adet orta boy kuru soğan
1 demet maydanoz
2 çay kaşığı kırmızı pul biber
Kızartmak için;
2 su bardağı zeytinyağı

YAPILIŞI
Derin bir kabın içine un ve tuzu koyup karıştırın. Azar azar su ilave edip yoğurmaya başlayın. Kulak memesi kıvamında ve çok hafif elinize yapışan bir hamur elde etmelisiniz. Hamuru toparlayıp oda sıcaklığında bir saat dinlendirin.
İç malzemesi için; soğanları çok ince yemeklik doğrayıp derin bir kabın içine aktarın. Üzerine rendelenmiş peynir, karabiber ve pul biberi ekleyip karıştırın.
Dinlenen hamurdan yumurta büyüklüğünde parçalar-bezeler koparıp hafif unlu tezgahta açabildiğiniz kadar ince yufkalar açın. Açtığınız yufkanın dört bir ucunu hamurun ortasında toplayıp, kare bir şekil verin.
Kare yufkayı dörde bölün. Her bir parçanın üzerine peynirli içten koyup üçgen şeklinde yada zarf şeklinde kare kapatın. Kenarlarını parmakla bastırıp yapıştırın. Geniş bir tavaya yağı koyup, kızdırın. Börekleri önlü arkalı kızartıp, üzerine kağıt peçete serilmiş bir servis tabağına çıkarın. Sıcak ikram edin.

Çevrimdışı seher8880

• Kahraman Yazar
  • Deneyimleri

Aktiflik

Deneyim
    Seviye
    • Profili Görüntüle
KONYA KAYIP TÜRKÜ SÖZLERİ | EN GÜZEL KONYA TÜRKÜSÜ 'KONYALIM'
« Yanıtla #1 : Mart 08, 2012, 03:58:47 ÖS »
KONYALIM YÜRÜ

Hani benim elli direm bulgurum
Konyalımın kaşlarına vurgunum

Yürü yavrum yürü
Saçlarını sürü
Şimdi de şurdan geçecek
Hovardanın biri

Hani benim elii dirhem şekerim
Sen sarhoş ol ben kahrını çekerim

Yürü yavrum yürü
Saçlarını sürü
Şimdi de şurdan geçecek
Hovardanın biri

Hani benim elli dirhem erişdem
Konyalıdan olsun benim eniştem

Yürü yavrum yürü
Saçlarını sürü
Şimdi de şurdan geçecek
Hovardanın biri

Hani benim elli dirhem ırakım
İçer içmez geçmez benim merakım

Yürü yavrum yürü
Saçlarını sürü
Şimdi de şurdan geçecek
Hovardanın biri

Hani benim elli dirhem pırasam
Çıra yaksam Konyalımı arasam

Yürü yavrum yürü
Saçlarını sürü
Şimdi de şurdan geçecek
Hovardanın biri

Hani benim elii dirhem yoğurdum
Konyalıdan ben bir oğlan doğurdum

Yürü yavrum yürü
Saçlarını sürü
Şimdi de şurdan geçecek
Hovardanın biri

Hani benim elli dirhem fıstığım
Alem bilir benim o kıza küstüğüm

Yürü yavrum yürü
Saçlarını sürü
Şimdi de şurdan geçecek
Hovardanın biri

Çevrimdışı seher8880

• Kahraman Yazar
  • Deneyimleri

Aktiflik

Deneyim
    Seviye
    • Profili Görüntüle
HADIM TARİHİ | HADIM GELENEKLERİ | KAYIP ANADOLU EFSANELERİ
« Yanıtla #2 : Mart 08, 2012, 04:05:03 ÖS »
KONYA GELENEĞİNDE YEMEK ÖĞÜNLERİ

Kuşluk Yemeği : Eskiden Konya'da iki öğün yemek yenirdi. Kuşluk ve akşam yemekleri. Kuşlum yemeği öğle yemeğinden iki saat önce yenirdi.
Öğlen Yemeği : Hafif yiyecekler yenen öğün.
Akşam Yemeği : Akşam namazından sonra yenirdi. Kışın uzun gecelerde yenirdi.
Yat Geberlik : Yatmadan önce yenen hafif yiyeceklerdir. Kışın uzun gecelerde yenilir.
Konya'nın yiyeceklerinden Ekmeği- Ballı Böreği, Helvasının çeşidi, Zülbiyesi, Pişmaniyesi meşhurdur.
« Son Düzenleme: Mart 08, 2012, 04:16:58 ÖS Gönderen: seher8880 »

Çevrimdışı seher8880

• Kahraman Yazar
  • Deneyimleri

Aktiflik

Deneyim
    Seviye
    • Profili Görüntüle
KONYA'NIN MİZAHÇISI NASREDDİN HOCA | KAYIP ANADOLU MİZAHÇILARI
« Yanıtla #3 : Mart 08, 2012, 04:10:38 ÖS »
NASREDDİN HOCA FIKRALARINDAN BİRKAÇ ÖRNEK

CENNETLE CEHENNEM

Nasreddin Hocaya sormuşlar:
- İnsanlar ne zamana kadar doğup yaşayıp ölecekler?
-Cennetle cehennem doluncaya kadar! demiş

ADAM OLMAK

Bir gün Hoca'nın bulunduğu bir sohbette sormuşlar:"Hocam, adam olmanın yolu nedir?"
Hoca düşünceli düşünceli, başını bir o yana bir bu yana sallayarak "Söyleyen olursa dinlemeli, dinleyen olursa söylemeli" demiş

BAL İLE SİRKE

Bir gün Nasrettin Hoca'ya
- Hocam bal ile sirke uyuşmaz derler, derler.
- Nasıl uyumasın der? der ve gider yarım okka bal yer yarım okkada sirke içer. Yüzünün yemyeşil olduğunu görenler sorar.
- Bal ile sirke birbiri ile anlaşamadı değil mi?
Hoca hiç mertliği elden bırakmaz.
- Yoo, onlar anlaştılar anlaşmasına da şimdi beni aradan çıkarmaya çalışıyorlar.
« Son Düzenleme: Nisan 03, 2012, 04:19:52 ÖÖ Gönderen: yalçın çınar »

Çevrimdışı seher8880

• Kahraman Yazar
  • Deneyimleri

Aktiflik

Deneyim
    Seviye
    • Profili Görüntüle
BAĞLAR GAZELİ

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=Ln7b40rV9OE" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=Ln7b40rV9OE</a>

Çevrimdışı seher8880

• Kahraman Yazar
  • Deneyimleri

Aktiflik

Deneyim
    Seviye
    • Profili Görüntüle
KONYA KAŞIK OYUNU | HADIM HALK OYUNLARI | KAYIP ANADOLU OYUN HAVALARI
« Yanıtla #5 : Mart 08, 2012, 04:24:31 ÖS »
KONYA YÖRESİNE AİT KAŞIK OYUNU

Oyun denince kaşık oyunu akla gelir. Konya kaşık oyunu Orta Asya'dan Türkler tarafından getirilmiştir.
Kaşık oyunlarının figürleri çok fazladır. Fakat göbek figürü halkın daha çok hoşuna gitmektedir. Bu figür dinamik ve sert hareketlerden meydana gelmiştir. Oyuncu devamlı güler yüzlüdür. Çünkü neşe saçması gerekmektedir. Oyun başlar başlamaz kaşıkların çıkardığı ezgiler seyircide saçılmış olan herşeyi yeşertmeye başlar. Herkes farkında olmadan oyunun neşeli havasına kapılır. Kaşıklar vura dursun oyuncunun tıpış tıpış yürüyüşü, topuk döve döve nazlanışı, yan yan sıyrılışı, yavaş yavaş şakalaşması oyunun en belirgin figürlerindendir. Kaşık vurmaları yavaşladığı sırada oyuncu derin bir nefes alacak kadar fırsat bulur. Fakat kimse bunun farkına varamaz. Ayrıca Konya türkülerinin kaşık yapısı içinde oyun havaları niteliğinde oluşu hayli dikkat çekicidir. Çünkü oturak âlemlerindeki oyunlarda icra edilen bu müziğin eşliğinde kadın oyuncular zil ve kaşıklarla beraber Milli kıyafetle oyuna iştirak ederler. Bu halk oyunlarının koreografisi, motifleri yüzyıllardanberi hiç bir değişikliğe uğramadı. Aynen korundu. Oturak alemlerindeki oyunlar da bu oyun türlerine Anadolu'nun başka yörelerinde rastlamak mümkün değildir. Kadın oyunu oynayan oyuncu kadın, zamanla misafirlere sakilik yaptığı görülüyor.

Çevrimdışı seher8880

• Kahraman Yazar
  • Deneyimleri

Aktiflik

Deneyim
    Seviye
    • Profili Görüntüle
KONYA HALK OZANI AŞIK ŞEM'İ HİKAYESİ | KAYIP ANADOLU ŞİİRLERİ
« Yanıtla #6 : Mart 08, 2012, 04:30:49 ÖS »
HALK OZANIMIZ AŞIK ŞEM'İ

Benden selam eylen nazlı dilbere
   Gelip de karşımda dönüp durmasın
   Ben güzel sevmeden doydum usandım
   Anında hayali gelip durmasın 

Asıl adı Ahmet olan Aşık Şem'i 1783 yılında Konya'da Piresat mahallesinde dünyaya gelmiştir. Babası Konya'nın tanınmış helvacılarından Mehmet Ağa isminde bir zattır.
   İrticalen şiir söyleme yatkın ve düşkün olması, belirli, bir tahsil görmemesine, hatta yirmi, yirmi beş yaşlarına kadar okur yazar olmamasına rağmen, ince düşüncesi, zekası, akranları arasında hazırcevaplığı, esprileri her konuda onları aydınlatması ve örnek davranışlarıyla kendisine büyükleri tarafından "Şem'i" mahlası verilmesine sebep olmuştur.
   Onun yetişmesinde Konya'da o tarihlerde birisi türbe önünde, diğeri de' Buğday Pazarında bulunan kahvelerin önemi büyüktür. Her gece genç ve acemi aşıkların devam ettikleri ve yetiştirildikleri bir ocak, bir okul olarak hiz­met veren bu kahvelerden Şem'i de payına düşeni almıştır.
   Şem'i bade içen bir halk şairi olarak sadece hece ile değil aruzla da irticalen şiir söylemekte yetenekli biridir. 1839 Konya'da vefat eden Şem'i nin mezarı Mevlana Müzesinin hemen yanı başındadır.

<object classid="clsid:D27CDB6E-AE6D-11CF-96B8-444553540000" id="obj1" codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=6,0,40,0" border="0" width="200" height="90"> <object classid="clsid:D27CDB6E-AE6D-11CF-96B8-444553540000" id="obj1" codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=6,0,40,0" border="0" width="200" height="90"> Posta Seri İlanlar E Seri İlanlar <object classid="clsid:D27CDB6E-AE6D-11CF-96B8-444553540000" id="obj1" codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=6,0,40,0" border="0" width="200" height="90">